Svetovni dan prve pomoči

11. september 2021 – Svetovni dan prve pomoči

Bodite junak prve pomoči v šoli in v svoji skupnosti

Svetovni dan prve pomoči obeležujemo vsako drugo soboto v septembru. Tako je letos 11. september dan priložnosti za spodbujanje in zagovarjanje znanja in veščin prve pomoči za širšo javnost. Znanje prve pomoči bi moralo biti dostopno vsem, saj gre za ključno humanitarno dejavnost, ki ljudem omogoča, da rešujejo življenja in pomagajo pri okrevanju po nenadni bolezni ali poškodbi. Obvladanje veščin prve pomoči poveča posameznikovo sposobnost hitrega ukrepanja, da zmanjša ali stabilizira hude poškodbe in izboljša možnosti za preživetje poškodovanca.

Letos so v ospredju preventivne in življenjsko pomembne veščine za varen šolski dan, pri čemer so otroci v središču tega dneva ozaveščanja o prvi pomoči. Poučevanje prve pomoči v šoli je bistvenega pomena, saj nihče ni imun na morebitne nujne primere. Z obveznim usposabljanjem za prvo pomoč v šoli bi zagotovili družbo, v kateri bi bil vsak državljan sposoben izvajati ukrepe za reševanje življenj.

Zaradi svetovne pandemije otroke lahko skrbi covid-19 in njegove posledice. Družinski člani lahko imajo pomembno vlogo pri pojasnjevanju o epidemiji in o ukrepih, potrebnih za zmanjšanje tveganja bolezni. Poleg tega lahko svojim otrokom omogočijo, da sodelujejo pri povečanju varnosti doma.

Predsednica Rdečega križa Slovenije mag. Vesna Mikuž se je v svoji poslanici zahvalila vsem prostovoljkam, prostovoljcem in zaposlenim, za ves prosti čas, znanja in izkušnje, ki jih posvečajo največjemu humanitarnemu dejanju, to je prvi pomoči. Samo bolničarji ekip prve pomoči Rdečega križa Slovenije so od oktobra 2020 do konca junija letos v oporo zdravstvenim delavcem v slovenskih bolnišnicah opravili 31.305 ur dela, skupaj pa so prostotovljci in zaposleni v Rdečem križu Slovenije lani in letos zaradi covida-19 poleg izvajanja svojega rednega humanitarnega poslanstva opravili 157.098 ur, kar je tolikšno število ur, kot jih v enem letu opravijo v podjetju s  75 zaposlenimi.  Predsednica RKS Vesna Mikuž je še poudarila: »Vsako leto zaradi pomanjkanja pravočasne pomoči ali neustrezne prve pomoči umre na milijone ljudi ali pa pride do zapletov zaradi nestrokovne oskrbe. Prva pomoč, vključno z oživljanjem, je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, s čimer se poveča možnost preživetja.«

Če otroke in najstnike naučimo preventivnih ukrepov in jim pomagamo prepoznati morebitne nevarnosti v vsakdanjem življenju, lahko zmanjšamo število nesreč v njihovem okolju. Poleg tega bodo otroci opravili osnovno usposabljanje za prvo pomoč, zato bodo znali pomagati v takšnih razmerah in bodo zmanjšali posledice vsakodnevnih nesreč. Pomembno se je zavedati, da lahko vsakdo, ne glede na starost, sodeluje pri izvajanju ukrepov za reševanje življenj in zagotavljanju večje varnosti v svojem okolju.

Nazaj
©2024 RKS - Območno združenje Tolmin Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.