Darovanje organov in tkiv - javno pooblastilo

Darovanje organov in tkiv - javno pooblastilo

 

Zdravljenje s presajanjem organov in tkiv je po svetu vedno bolj uveljavljena metoda zdravljenja najhujših bolezni. Prva presaditev ledvice živega darovalca je bila v Sloveniji izvedena 1970, leta 1986 pa prva presaditev ledvice umrlega darovalca. Leta 1989 so v Sloveniji prvič presadili kostni mozeg, 1990 srce, 1995 jetra in 2003 pljuča.
Opredelitev za darovanje organov in tkiv je najvišja oblika etične zavesti posameznika in najvišja oblika solidarnosti s sočlovekom. Z opredelitvijo za darovanje v času življenja lahko posameznik postane darovalec organov in tkiv po smrti. Z darovanjem in presaditvijo organa ali tkiva pomagamo bolniku ohraniti življenje ali pa mu zagotovimo, da bo njegovo življenje bolj kakovostno.

Kdo lahko postane darovalec po svoji smrti?
Darovalec lahko postane vsakdo, ki ni nosilec bakterijske ali virusne okužbe in nima malignega obolenja, ki bi se lahko preneslo na prejemnika. Za darovanje organov in tkiv po svoji smrti se lahko odloči tudi mladoletna oseba po dopolnjenem 15. letu starosti.

Ali je potreba po darovanju organov in tkiv velika?
Potrebe po organih in tkivih so tako v svetu kot pri nas velike. Število čakajočih na organ ali tkivo je povsod večje kot število pridobljenih organov oziroma tkiv.

Ali je starost omejitev za posmrtno darovanje organov in tkiv?
Zakon dovoljuje vpis opredelitve pri osebah, starejših od 15 let. Starostne omejitve navzgor pa ni. Pri večini organov/tkiv gre predvsem za njihovo biološko ohranjenost, ne pa za starost darovalca.

Kako lahko za časa življenja svojo opredelitev za darovanje organov/tkiv po smrti zapišemo na kartico zdravstvenega zavarovanja?
Pristopno izjavo lahko izpolnite na RKS OZ - Tolmin, kjer pooblaščena oseba preveri identiteto darovalca in jo s podpisom potrdi. RKS OZ -Tolmin jo varno posreduje na Slovenija-transplant (osrednja ustanova, ki povezuje nacionalni program zdravljenja s presaditvijo delov človeškega telesa v Sloveniji), kjer podatke vpišejo v bazo podatkov zdravstvenega zavarovanja. Tiskano izjavo arhivirajo.

Podatki o opredelitvi darovalca za darovanje organov se nevidno zapišejo na kartico zdravstvenega zavarovanja in so posebej zaščiteni. Dostopni so le zdravnikom s posebnim pooblastilom na profesionalni kartici in to šele po smrti darovalca.

Vsakdo lahko preveri svoje podatke o opredeljenosti za posmrtno darovanje organov osebno na Slovenija-transplantu na podlagi pisne zahteve. Darovalec ima pravico, da svojo odločitev o tem tudi prekliče. Preklic se opravi na enak način kot podpis Pristopne izjave.

 

©2024 RKS - Območno združenje Tolmin Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.