Svetovni dan beguncev

Aktivnosti območnih združenj Rdečega križa Slovenija v odzivu na mednarodni oborožen konflikt v Ukrajini

Ljubljana, 20. junij 2022 - Po 24. februarju 2022 smo priča največjemu begunskemu valu v Evropi po 2. svetovni vojni. Ukrajino je po podatkih Visokega komisariata ZN za begunce do zdaj zapustilo 6,8 milijona prebivalcev.

Rdeči križ Slovenije nudi podporo prebeglim osebam v nastanitvenih centrih Urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov in v okviru 56 območnih združenj RKS po Sloveniji. Po do zdaj zbranih podatkih so območna druženja RKS do konca maja 2022 pomagala več kot 2900 osebam. Tretjina teh oseb so bili otroci do 15. leta starosti, več kot 60 odstotkov pa ženske starejše od 15. let.


Do 31. maja 2022 je več kot 2900 uporabnikov območnih združenj RKS iz Ukrajine prejelo materialno pomoč v obliki hrane, higienskih pripomočkov, obutve, oblačil, gospodinjskih pripomočkov ipd. Več kot 300 osebam je bila nudena pomoč pri obnavljanju družinskih vezi in iskanju pogrešanih družinskih članov. Okvirno 1100 oseb je bilo informiranih o dostopu do različnih oblik pomoči in pravic. Poleg omenjenih so druge glavne oblike nudene pomoči RKS – OZ bile: spremljanje in usmerjanje oseb v okviru uradnih postopkov; pomoč pri nameščanju oseb v zasebne namestitve; skrb za duševno zdravje in nudenje dodatne psihosocialne podpore/svetovanj; pomoč pri vključevanju v družbo; pomoč pri dostopu do zdravstvenih storitev; aktivnosti za otroke; finančna pomoč in pomoč v obliki bonov; pomoč pri zagotavljanju začasnih skupinskih namestitev; pomoč osebam, ki so beguncem nudile namestitev.

Ob sprejemu, oskrbi in nudenju različnih oblik pomoči beguncem, ki so iz Ukrajine prišli na varno v Slovenijo, so prostovoljke in prostovoljci veliko ur svoje dela namenili pomoči pri zbiranju materialne pomoči za v Ukrajino. Pomoč je pomagalo zbirati 900 prostovoljk in prostovoljcev, ki so samo v okviru območnih združenj zbralo več kot 250 ton pomoči. RKS je sicer do konca maja namenil za pomoč tistim, ki niso mogli varno pobegniti v Slovenijo ali pa so zavetje poiskali v kateri izmed sosednjih držav, finančno pomoč Rdečemu križu Ukrajine, Mednarodnemu odboru Rdečega križa in Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca v skupni višini 510 tisoč EUR ter s pomočjo donatorjev zagotovil dodatno materialno pomoč za več kot 190 tisoč oseb. Pri aktivnosti območnih združenj RKS po celi Sloveniji je sodelovalo tudi več kot 79 zaposlenih,opravljenih pa je bilo 10 tisoč prostovoljskih ur.


Vloga in pomen močne lokalne mreže Rdečega križa, ki jo sestavljajo predvsem predane/i prostovoljke/ci in drugi lokalni partnerji, vedno pripravljeni priskočiti sočloveku na pomoč, sta se ponovno pokazala kot ključna in odločno pripravljena za reševanje stisk oseb, ki so ogrožene zaradi izrednih razmer.
Pomembnosti lokalne mreže Rdečega križa se še kako zavedajo tudi v pisarni Rdečega križa EU, kjer so v svoji izjavi ‘Gradimo na solidarnosti brez primere: spodbujati bolj gostoljubno Evropo' med drugim zapisali:
»Ob Svetovnem dnevu beguncev, pisarna Rdečega križa EU poziva vse članice EU, da gradijo na njihovem odličnem odzivu na ukrajinsko krizo in širijo svoj pozitiven odnos do vseh beguncev, ki so in bodo prosili za zaščito, ne glede na to, od kod prihajajo in kako so prišli v Evropo. Minili so štirje meseci, odkar so ruske vojaške enote vstopile v Ukrajino in vse od takrat se evropske države spopadajo s povečanim številom zahtev za zaščito, saj je Ukrajino zapustilo 6,8 milijona ljudi, ki so trenutno razseljeni po Evropi. V luči tega nepričakovanega izziva, sta hitrost in veličina odziva vseh članic EU neverjetna, obenem pa dokazujeta zmogljivost Evrope, da odpre svoja vrata in vire ljudem, ki se soočajo z novo humanitarno krizo. Ne samo, da so državljani zagotavljali izjemno materialno in finančno podporo, ampak so vlade odprle tudi svoje sisteme socialne varnosti, institucije EU pa so razvile jasne smernice in usklajevanje na način, ki ga prej še nismo videli.
Za večino ljudi, ki bežijo iz Ukrajine, je program začasne zaščite omogočil celovite informacije o pravicah in priložnostih, pa tudi hiter dostop do izobraževanja, stanovanj, trga dela ter brezplačnih in visokokakovostnih zdravstvenih sistemov – vključno s podporo za duševno zdravje. Hiter in vključujoč dostop do teh bistvenih pravic in storitev je ključen za zagotovitev, da se osebe počutijo dobrodošle in varne. Prav tako je v pomoč pri spodbujanju aktivnega vključevanja in omogočanju prispevkov za skupnostno življenje v družbah gostiteljic.«

Foto: Arhiv IFRC

Nazaj
©2025 RKS - Območno združenje Tolmin Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.