Služba za poizvedovanje, ki deluje pri Rdečem križu Slovenije je članica mednarodne Mreže za obnavljanje družinskih vezi (Mreža ODV), katero sestavljajo Mednarodni odbor Rdečega križa in njegove regijske delegacije ter nacionalne službe za iskanje pogrešanih drugih nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca.
Služba je ustanovljena na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije in deluje v skladu z ženevskimi konvencijami in dopolnilnimi protokoli h konvencijam, zakonom in notranjimi pravili. Na podlagi konvencij in zakona služba vodi določene zbirke podatkov in je na tej podlagi zavezana izdajati potrdila in druge listine.
Osnovno poslanstvo službe je preprečevanje stisk oseb, ki so ločeni od svojcev zaradi vojne, oboroženih spopadov, nasilja, naravnih in drugih nesreč ter migracij. V ta namen služba sodeluje pri iskanju pogrešanih oseb, prenaša družinska sporočila in sodeluje pri obnavljanju družinskih vezi. Kot sestavni del Mreže ODV služba tudi pomaga pri pojasnjevanju usode pogrešanih oseb in sodeluje z vladnimi in nevladnimi organizacijami na področju dela.
Služba RKS za poizvedovanje pri izvajanju svojih nalog in v okviru Mreže ODV redno sodeluje z drugimi nacionalnimi društvi Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Mednarodno službo za iskanje pogrešanih (ITS) v nemškem Bad Arolsnu ter regijsko delegacijo MORK v Beogradu.
Delo službe usmerja Svet, ki ga sestavljajo predstavniki Glavnega odbora RKS, resornih ministrstev in humanitarnih organizacij, posebna pozornost pa je namenjena medresorskemu sodelovanju in medsebojni harmonizaciji delovanja, strokovnemu izobraževanju in usposabljanju ter aktivnemu vključevanju v sistem zaščite in reševanja.
Pri odzivu na naravne in druge nesreče je služba vključena v delovanje Uprave RS za zaščito in reševanje, enako tudi v primeru izrednih razmer. V primeru vojne je delovanje službe opredeljeno z zakonom in sicer v obliki Nacionalnega urada za obveščanje.