Mladi se v osnovnih šolah in Gimnaziji Tolmin v okviru krožkov, razrednih ur in ob drugih priložnostih seznanjajo s pomenom humanitarnosti in prostovoljstva ter na ta način spoznavajo dejavnost Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij, njihovo delovanje in pomen. V tem okviru spoznavajo tudi pomen in delovanje enot za zaščito in reševanje.
V šolah delujejo ekipe prve pomoči, sestavljene iz osnovnošolcev in dijakov. Na vsaki šoli deluje ena ekipa prve pomoči, ki šteje najmanj 6 članov. Člani ekip prve pomoči se učijo neposredne zdravstvene oskrbe, ki jo potrebuje poškodovanec ali oboleli na kraju dogodka. Usposabljanje najmlajših za nudenje prve pomoči je zelo koristno, saj gre za znanja življenjskega pomena, ki bi morala biti ustrezno umeščena v obvezne učne načrte šol.
Rdeči križ Tolmin organizira vsakoletna preverjanja usposobljenosti šolskih ekip prve pomoči. Najboljše ekipe se v nadaljevanju uvrščajo na preverjanja usposobljenosti na višjih ravneh.
Rdeči križ Tolmin organizira tudi vodene večdnevne tabore prve pomoči za mlade, ki se jih udeležujejo člani in mentorji šolskih ekip prve pomoči ter učenci in dijaki, ki med letom izvajajo programe prostovoljstva, humanitarnosti ter prve pomoči. Na teh taborih preizkusijo in nadgradijo znanje, pridobljeno v šoli, učijo se delovanja v skupinah, medsebojnih odnosov, solidarnosti.
Program za mlade ima finančno podporo občin, na območju katerih deluje Rdeči križ Tolmin.