Darovanje organov in tkiv po smrti za namen zdravljenja, je odločitev, za katero bi bilo prav, da bi o njej razmišljali že za časa življenja. Darovanje organov je ena izmed najveličastnejših oblik pomoči sočloveku in zato tudi ena najvišjih človekovih etičnih vrednot.
Na eni strani je smrt, a na drugi strani je življenje.
Kako lepo je življenje s presajenimi organi so nam na prireditvi "Daj življenju priložnost" v Dolenji Trebuši pred leti predstavile osebe, ki jim je bilo zaradi presaditve organov, dano novo življenje.
Kako lahko za časa življenja svojo opredelitev za darovanje organov/tkiv po smrti zapišemo na kartico zdravstvenega zavarovanja (KZZ)?
Na enem od pooblaščenih mest izpolnite "Pristopno izjavo". Pooblaščena oseba, ki je na RKS - OZ Tolmin Marjanca Velišček, preveri identiteto in overovi Pristopno izjavo. Izjavo priporočeno pošlje v Slovenija-transplant. V Slovenija-transplantu podatke o opredelitvi vpišejo v informacijski sistem ZZZS, pisni izvod izjave arhivirajo. Ob prvem potrjevanju KZZ na samopostrežnem terminalu se podatek nevidno zapiše na kartico. Podatek o opredelitvi za darovanje ostane neviden. Šele po smrti ga lahko odčita pooblaščeni zdravnik - transplantacijski koordinator s svojo posebno, t. im. "profesionalno kartico".
Če se odločite postati darovalec se oglasite na sedežu RKS - OZ Tolmin, Brunov drevored 23, Tolmin ali pokličite Marjanco Velišček na telefonsko številko 031 264 073.
Ali si lahko premislim?
Darovalec ima vso moralno pravico, da svojo prvotno odločitev za posmrtno darovanje organov in tkiv prekliče. "Odstopno izjavo" izpolnimo in podpišemo na enem od pooblaščenih mest na enak način in pod enakimi pogoji kot smo podpisali "Pristopno izjavo".